Disenji dhe implementimi i sistemit CCP pėr faturim dhe kujdes ndaj konsumatorėve, pėr tėrė sistemin e shpėrndarjes sė energjisė elektrike tė KEK-ut, qė e pėrfshinė tėrė Kosovėn, me 400,000 matėsa tė energjisė elektrike. Zgjidhja softuerike ėshtė e bazuar nė serverin e bazės sė tė dhėnave MS SQL2000, me baza tė distribuuara tė shėnimeve.

Ky projekt ėshtė punuar nė bashkėpunim me kompaninė Italiane “DATAMAT” (www.datamat.it). Projekti ėshtė financuar nga USAID dhe ėshtė kontraktuar nga Chemonics International nga SHBA.

 

Pranimi teknik paraprak ėshtė bėrė nė gusht tė vitit 2002 nga ana e ekspertėve tė Chemonics International, ndėrsa pėrfundimi i projektit dhe pranimi pėrfundimtarė do tė bėhet pas skadimit tė afatit tė mirėmbajtjes nė shkurt tė vitit 2004.