Disenji dhe implementimi i sistemit CAS pėr shėrbime tė energjisė elektrike tė Korporatės Energjetike tė Kosovės (KEK).

 

Projekt komplet sipas parimit “ēelėsi nė dorė”, qė i pėrfshinė dy centralet elektrike, Kosova A dhe Kosova B, dy mihje sipėrfaqėsore nė Bardh dhe Mirash si dhe fabrikėn e pajisjeve tė procesit Kosovamont. Zgjidhja softuerike ėshtė e bazuar nė sistemin e serverit MS SQL2000, me baza tė distribuuara tė shėnimeve.

Ky sistem pėrfshinė disenjin dhe instalimin e rrjeteve WAN dhe LAN pėrgjatė tėrė sistemit, furnizimin me tė gjitha pjesėt harduerike dhe zhvillimin e pakos softuerike tė pėrbėrė nga:

  • Libri kryesor,

  • Menaxhimi me resurset humane,

  • Pagat,

  • Mjetet themelore,

  • Arka,

  • Llogaritė e pagueshme,

  • Inkasimi dhe kujdesi ndaj konsumatorėve.

Ky projekt ėshtė punuar nė bashkėpunim me kompaninė Italiane “DATAMAT” (www.datamat.it) dhe ėshtė financuar nga AER (Angjensioni Evropian pėr Rindėrtim).  Pranimi teknik paraprak ėshtė bėrė nė qershor tė vitit 2003 nga ana e ekspertėve tė AER-it, ndėrsa pėrfundimi i projektit dhe pranimi pėrfundimtarė ėshtė bėrė pas skadimit tė afatit tė mirėmbajtjes nė dhjetorė tė vitit 2004.